Top Ad unit 728 × 90

rotator

16. IAAF Mistrzostwa Świata Juniorów [19-24.07.16]

fot. materiału Urzędu Miasta Bydgoszczy
Bydgoszcz na kilka dni stanie się światową stolicą lekkiej atletyki. IAAF powierzyło nam organizację mistrzostw świata juniorów!
Taką decyzję jednogłośnie podjęła w czwartek (7.01) licząca 19 członków Rada Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych.

- Decyzją IAAF, Bydgoszcz po raz kolejny uzyskała status gospodarza mistrzostw świata juniorów w lekkiej atletyce. Bydgoszcz jest miastem, które najczęściej współpracuje z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Federacji Lekkoatletycznych, lipcowe zawody będą piątą imprezą w randze mistrzostw. Warto pamiętać o tym, że 38 zawodników spośród tych, którzy wystąpili na bydgoskim stadionie w 2008 roku, zdobyło m.in. 10 medali olimpijskich i około 100 medali mistrzostw świata i mistrzostw Europy. Cieszę się, że tak wspaniała impreza trafi do Bydgoszczy głównie dlatego, że miasto uzyskało wśród światowej federacji miano rzetelnego organizatora - mówi prezydent Rafał Bruski.

Decyzja władz światowej federacji lekkiej atletyki oznacza, że Bydgoszcz jest pierwszym miastem w historii, które po raz drugi zorganizuje juniorski czempionat. Poprzednio młodych lekkoatletów z całego świata gościliśmy w 2008 r. Jednocześnie Polska to drugi po Kanadzie kraj, w którym ta impreza odbędzie się dwukrotnie (Sudbury w 1988 i Moncton w 2010 roku).

- To wielki zaszczyt dla Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, ale także duże wyzwanie. Cieszę się, że nasze gwiazdy młodego pokolenia – Ewa Swoboda oraz Konrad Bukowiecki – będą mogły zaprezentować się na mistrzostwach świata juniorów przed własną publicznością – komentuje prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Jerzy Skucha.

Przypomnijmy, że aplikacja Bydgoszczy została złożona zaledwie miesiąc temu po tym, jak jesienią tego roku IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) zawiesiło rosyjską federację, odbierając tym samym Kazaniowi prawo organizacji juniorskiego czempionatu.

- Ze sportowego punktu widzenia to bardzo dobra decyzja. Jeszcze lepsza dla miasta, ponieważ Bydgoszcz potwierdziła tezę, że jest stolicą lekkiej atletyki. Mamy najlepszy w Polsce obiekt, który spełnia oczekiwania nie tylko europejskiej, ale i światowej federacji. W imieniu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki deklaruję współpracę z prezydentem Bydgoszczy i z okręgowym, Kujawsko-Pomorskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Ponadto na najbliższym zarządzie PZLA będziemy chcieli podjąć decyzję o tym, by obniżyć minima kwalifikacyjne dla całej Polskiej reprezentacji. Dzięki temu jeszcze więcej zawodników będzie mogło reprezentować nasz kraj na tak ważnej imprezie - mówi Sebastian Chmara, wiceprezes Zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Zorganizowaniem tej imprezy, obok Bydgoszczy, zainteresowane było jeszcze australijskie Perth i New Delhi. Najpierw, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, okazało się, że Australijczycy wycofali się z ubiegania o organizację imprezy. Powodem była konieczność modernizacji stadionu zaledwie w kilka miesięcy, co byłoby trudne do wykonania. Z kolei stolica Indii, o czym IAAF poinformowało tuż przed końcem 2015 roku, nie spełniła wszystkich wymogów formalnych.

- Organizacja mistrzostw świata w pół roku to dla nas duże wyzwanie, jednak wiemy, że dzięki dobrej współpracy uda nam się wszystko zrealizować. Spodziewamy się 3 tysięcy gości, którzy pojawią się w Bydgoszczy na lekkoatletycznych mistrzostwach świata juniorów. Lekkoatletyka jest najbardziej masową imprezą jeśli chodzi o liczbę uczestników, więc przed nami duże przedsięwzięcie logistyczne – mówi Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

- Wielkie gratulacje dla Bydgoszczy. Szybkość i sprawność, z jaką przygotowaliście zgłoszenie, zasługują na uznanie. Wasza oferta zrobiła wrażenie, czekamy z niecierpliwością na świętowanie osiągnięć najlepszych na świecie lekkoatletów juniorów w Waszym mieście. Jestem wdzięczny za zaangażowanie wszystkich federacji członkowskich, które wzięły udział w tych działaniach. Dziękuję w imieniu sportowców za zapewnienie możliwości organizacji zawodów – powiedział tuż po ogłoszeniu decyzji Sebastian Coe, prezydent IAAF.

16. IAAF Mistrzostwa Świata Juniorów odbędą się na Stadionie Zawisza im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy pomiędzy 19 i 24 lipca 2016 roku. W imprezie rywalizować będzie ok. 3 tys. młodych lekkoatletów. Wraz z nimi nad Brdę zjadą setki trenerów, działaczy i kibiców – szczególnie rodzin młodych zawodników. To będzie prawdziwe święto sportu w naszym mieście – kolejny raz.
[materiały prasowe Urzędu Miasta Bydgoszczy]
16. IAAF Mistrzostwa Świata Juniorów [19-24.07.16] Sprawdzone przez Redakcja on 13:42 Ocena: 5

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.