Top Ad unit 728 × 90

rotator

Tomasz Stańko New York Quartet w Bydgoszczy [10.04.2016]

fot. materiały prasowe
10 kwietnia w Filharmonii Pomorskiej wystąpi Tomasz Stańko wraz z New York Quartet.
Europejska trasa poprzedzająca wydanie płyty dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ECM.

Tomasz Stanko przedstawia swój nowy kwartet na podwójnym albumie pełnym sugestywnych motywów, natchnionego muzykowania i brawurowych improwizacji. Nagrano go w czerwcu 2012 roku w Nowym Jorku, w którym Tomasz Stańko mieszka, komponuje oraz czerpie inspiracje.

New York Quartet Stańki debiutuje programem inspirowanym poezją Wisławy Szymborskiej, wybitnej polskiej poetki, które Stańko dedykuje swoją muzykę. Tytułowa, uduchowiona free ballada, która w różnych wersjach pojawia się dwukrotnie, otwierając i zamykając album to utwór bardzo typowy dla własnej, oryginalnej tradycji Tomasza Stańko natomiast trajektorie utworów takich jak “Assassins” pełne są niespodziewanych zdarzeń, gdy powiewna, nieco bopowa melodia imploduje swobodnym kontrapunktycznym graniem o niesamowitym pędzie, detalach i niepohamowanej energii.
David Virelles urodziny w Santiago de Cuba w 1983r. jest niewątpliwie jednym z najbardziej oryginalnych pianistów amerykańskiej sceny jazzowej. Studiował muzykę klaczyną, kompozycję współczesną oraz rytuaclną muzykę Kuby i Haiti.

“Z kimkolwiek gram, staram się uzyskać ten sam feeling, jakiego doświadczam słuchając McCoy’a Tynera albo [afro-kubańskiego pieśniarza] Lázaro Rosa czy Bartóka – wszystko to ma pewną ponadczasową jakość”.

Thomas Morgan to urodziny w Kalifornii w 1981 basista, który wraz z urodzonym w 1963r. w Detroit perkusistą Gerlader Cleaver ma w dorobku po kilka płyt w katalogu ECM.
Morgan nagrywał z Johnem Abercrombiem i z Masabumi Kikuchim, Cleaver zaś z Roscoe Mitchellem, Miroslavem Vitousem i Michaelem Formankiem. Razem stanowią dwie trzecie Craig Taborn Trio, (niedawno nagrali z nim dla ECM płytę, która ukaże się wiosną 2013 roku). Morgan i Cleaver to jeden ze najwybitniejszych tandemów bas/ bębny w nowej historii jazzu. Pozornie bez wysiłku kreują atmosferę muzycznego wsparcia, swobody i niezależności, stanowiąc niezłomną podporę dla solistów, ale w każdej chwili, w miarę, jak rozwija się muzyka, mogą bez skrępowania zaproponować własne punkty widzenia. W ocenie Stańki: “absolutnie wyjątkowy basista i niesamowity bębniarz”.

Tomasz Stanko – trumpet
David Virelles – piano
Thomas Morgan – double bass
Gerald Cleaver – drums

Ceny biletów:

VIP - Przedsprzedaż 160 zł | w dniu konceru 180 zł
1 miejsca - Przedsprzedaż 130 zł | w dniu konceru 150 zł
2 miejsca - Przedsprzedaż 100 zł | w dniu konceru 120 zł
3 miejsca - Przedsprzedaż 70 zł | w dniu konceru 90 zł
Więcej informacji TUTAJ
Tomasz Stańko New York Quartet w Bydgoszczy [10.04.2016] Sprawdzone przez Redakcja on 11:32 Ocena: 5

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.