Top Ad unit 728 × 90

rotator

Święto Starego Fordonu II - 2016 [program]

Pasjonaci ze Starego Fordonu już po raz drugi zapraszają mieszkańców Bydgoszczy na Święto Starego Fordonu. Będzie wiele atrakcji!
Informacja Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu:
- Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu wyznaczyło sobie za cel przybliżenie mieszkańcom Bydgoszczy wydarzeń historycznych związanych z promocją regionu oraz popularyzacją wydarzeń ważnych dla Polski oraz Europy.
W ubiegłym roku w ramach „Bitwy o Fordon” dzięki udziałowi licznych grup rekonstrukcyjnych, przedstwiliśmy dwudniową inscenizację walk, do jakich doszło w rejonie Bydgoszczy i Fordonu we wrześniu 1939, oraz styczniu 1945 roku. Impreza ta cieszyła się ogromną popularnością, przypominając jednocześnie mieszkańcom naszego miasta o doniosłych i ważnych w historii Polski wydarzeniach.

Aby uatrakcyjnić rekonstrukcję w roku 2016, Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu podjęło decyzję aby tematem naszej inicjatywy stała się operacja lądowa i powietrznodesantowa przeprowadzona 17 września 1944 pod kryptonimem ‘’Market-Garden” . Dlaczego daleka Holandia, a nie Polska? Uważamy, że Stary Fordon gwarantuje świetne warunki terenowe aby wysiłek Aliantów dobrze i widowiskowo przedstawić. Mamy Wisłę, jest i most zatem należy wykorzystać te elementy aby ową bitwę przedstawić w sposób dotychczas nieznany. Tym bardziej jest to ważne, że w czasach kiedy polski wkład zbrojny w działania wojenne jest marginalizowany, musimy akcentować i przypominać jaki był prawdziwy wysiłek Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w wyzwalaniu państw europejskich.Wydarzenie odbędzie się w dniach 11-12 czerwca 2016 roku.

Polska 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa pod dowództwem gen. Sosabowskiego, dzielnie i nie szczędząc krwi, brała udział w tej wielkiej i ważnej bitwie. Przez lata trud i poświęcenie naszych żołnierzy były niezauważane, a często lekceważone. Dlatego tym bardziej należy nawiązywać do polski ego wkładu w operację „Market-Garden”
Plan rekonstrukcji został opracowany przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, przewiduje on dwudniową inscenizację, na której przedstawimy wydarzenia związane z tą bitwą. Łącznie planujemy pokazanie widzom trzech starć, do jakich doszło z udziałem wojsk alianckich oraz polskich. Jesteśmy przekonani, że tak duże przedsięwzięcie jest doskonałą promocją polskiej historii oraz miasta Bydgoszcz. Jak dotąd, nikt z takim rozmachem nie planował takiego widowiska militarnego, którego ramy wizualne opierają się o Wisłę, ulicę Bydgoską oraz tereny nadwiślańskie. 

Program wydarzenia znajdziecie TUTAJ

[materiały Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, więcej tutaj]
Święto Starego Fordonu II - 2016 [program] Sprawdzone przez Redakcja on 12:47 Ocena: 5

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.