Top Ad unit 728 × 90

rotator

670. Urodziny Bydgoszczy [Program wydarzeń]

Już w najbliższą niedzielę (17 kwietnia), będziemy wspólnie świętować 670. urodziny Bydgoszczy. Gra miejska „Zagubieni w czasie”, urodzinowy bieg, tort i pokaz fajerwerków to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na mieszkańców.
O godz. 14.00 mieszkańcy będą mogli zobaczyć Bydgoszcz w czasach staropolskich. Obozowisko staropolskie będzie składało się z namiotów wojskowych, w których będzie można zapoznać się ze strojami, orężem i historią od XIV do XVII wieku. Rekonstruktorzy historyczni i młodzież z III liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Bydgoszczy zorganizują również m.in. pokaz szermierki historycznej.


Na godz. 15.30 na trawniku przy Operze Nova, vis-a-vis kładki zakochanych zaplanowano odsłonięcie „Ławeczki nad bluszczową rzeką” zaprojektowanej przez studentów wzornictwa i architektury UTP. O godz. 16.00 na Placu Teatralnym rozpoczniemy grę miejską „Zagubieni w czasie”. To wyjątkowa podróż w czasie, która umożliwi spotkanie z historycznymi postaciami związanymi z miastem Bydgoszcz. Stanie się to w wyniku uruchomienia wehikułu czasu, dzięki któremu do Bydgoszczy na urodziny miasta przybywają jego wybitni mieszkańcy oraz symbole miejskie.  Co  zrobić, by zagrać? Wystarczy zebrać drużynę (od 2 do 5 osób), w której jest przynajmniej jedna osoba pełnoletnia. Następnie należy przesłać zgłoszenie e-mailem na adres: graurodzinowa@um.bydgoszcz.pl. Zgłoszenia zawierające listę i wiek uczestników oraz jeden telefon kontaktowy można wysyłać do północy 14 kwietnia (jest jeszcze 10 miejsc, gdyż listę zamykamy przy zgłoszeniu 40 drużyn).

O godz. 18.00 wystartuje Bydgoski Bieg Urodzinowy (start/meta na Moście Staromiejskim im. Jerzego Sulimy Kamińskiego). Bieg Urodzinowy to wspaniała sportowa zabawa dla każdego. Na malowniczej pięciokilometrowej trasie spotykają się doświadczeni biegacze i zawodnicy dopiero zaczynający swoją biegową karierę. Startujemy z Mostu Staromiejskiego. Pobiegniemy wzdłuż bulwarów nad Brdą. Po biegu (ok. godz. 19.30) wszystkich bydgoszczan zapraszamy na urodzinowy tort. Na tę samą godzinę zaplanowano koncert zespołu Singin’ Birds z Orkiestrą Marka Czekały. Singin’ Birds to retro zespół, składający się z trzech utalentowanych i obdarzonych wdziękiem wokalistek oraz trzech instrumentalistów. Ich niebanalny urok przyciągnął jednak także Orkiestrę Symfoników Bydgoskich pod dyr. Marka Czekały, piosenki śpiewane przez dziewczyny nabierają zupełnie nowego blasku i przenoszą słuchaczy w odmienny, pełen koloru i uwodzicielskiej kobiecości świat, w którym rozbrzmiewa cała feeria ciekawych dźwięków. O 21.00 rozpocznie się urodzinowy pokaz fajerwerków. Całość niedzielnych obchodów poprzedzi msza święta (W Katedrze Bydgoskiej o godz 11.00) w intencji miasta i mieszkańców sprawowana przez Biskupa Jana Tyrawę.

Przypominamy, że dzień wcześniej, w sobotę (16 kwietnia) na stadionie CWZS Zawisza przy ul. Sielskiej w Fordonie odbędzie się wyjątkowy bieg sztafetowy, którego uczestnicy łącznie pokonają 670 kilometrów. Impreza rozpocznie się o godzinie 9.00. W biegu weźmie udział 30 osób. Jednocześnie na płycie stadionu będzie 10 biegaczy. Sumowane będą dystanse pokonane przez każdego z uczestników. Bieg zakończy się około godziny 15.15. Miasto wyjątkowe sportowe wydarzenie zorganizuje z  ultramaratończykiem Andrzejem Urbaniakiem. Serdecznie zapraszamy do kibicowania wszystkich mieszkańców Fordonu. Można przyjść, dopingować biegaczy. Można także symbolicznie przyłączyć się do biegu i pokonać kilka okrążeń stadionu.

- Wspieramy środkami publicznymi osoby, które startują w konkursach na organizację różnego typu wydarzeń. Dzięki tej formie aktywności i imprezom, które są organizowane przy wsparciu miasta, część z tych wydarzeń wpisze się w program obchodów 670. urodzin Bydgoszczy - mówił prezydent Rafał Bruski. Więcej informacji o kalendarium imprez w ramach 670. rocznicy nadania Bydgoszczy praw miejskich można znaleźć TUTAJ.

Urodzinowe koncerty przygotowano także w ramach Bydgoskiego Festiwalu Wodnego „Ster na Bydgoszcz”.  17 czerwca na Wyspie Młyńskiej zagrają:
Goose Bumps - to sekstet acapella złożony z sześciu doświadczonych muzyków. Przekrój repertuaru stanowią utwory z gatunków Pop, Electronic, Hip-Hop, R&B. Skład zespołu stanowią uczestnicy  Bitwy na Głosy (Paweł Skiba), X-Factor ( Marcin Murat), Must Be The Music  (Dominik Skrzyniarz), Krzysztof Gawron, Michał Jabłoński, Tadeusz Seibert.

Anka - mieszkająca od 12 lat we Francji bydgoszczanka. W bardzo młodym wieku rozpoczęła przygodę z muzyką. Po studiach fletu klasycznego na Akademii Muzycznej w Katowicach Ania rozpoczyna grę jazzu na saksofonie w Warszawie. Ania przez kilka lat współpracowała z wieloma artystami: Ireną Santor, Seal, Wax Tailor, Dave Liebman, Rido Bayonne, Hilare Penda. Koncertowała w wielu salach koncertowych i programach telewizyjnych na całym świecie: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Opera Narodowa w Warszawie.

Clannad i Moya Brennan - Clannad to drugi najbardziej rozpoznawalny obok U2 zespół irlandzki -  wystąpi w składzie:Moya Jarvis, Cormac De Barra, Manus Lunny, Lia Wright, Paul Jarvis, Timothy.

Imany, właściwie Nadia Mladjao – francuska piosenkarka i autorka tekstów. Pod pseudonimem Imany (co w języku suahili odznacza „nadzieja”), w 2011 roku wydała debiutancki album, zatytułowany The Shape of a Broken Heart, który zdobył uznanie krytyków. Muzyka Imany określana jest jako połączenie akustycznego folku oraz soulowego bluesa.W 2013 roku wygrała nagrodę Bursztynowego Słowika w koncercie Top of the Top na Sopot Top of the Top Festival 2013 w Sopocie. Zwycięstwo artystce przyniósł utwór „You Will Never Know”, pochodzący z debiutanckiej płyty wokalistki[4].Album The Shape of a Broken Heart osiągnął status platynowej płyty we Francji, Grecji oraz potrójnej platynowej w Polsce.

Goście Steru na Bydgoszcz zobaczą także pokaz grupy Mamadoo. To około 20 minutowe show, które zaskakuje niecodziennym podejściem do ognia.

Bilety na koncert dostępne są na stronie ticketpro.pl. Od środy (20.04) będzie można kupić je na także stronie eventim.pl oraz w klubie Kuźnia.
[materiały ratusza]

670. Urodziny Bydgoszczy [Program wydarzeń] Sprawdzone przez Redakcja on 11:22 Ocena: 5

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.