Top Ad unit 728 × 90

rotator

Niezwykły Orszak Trzech Króli w Bydgoszczy [zapowiedź, atrakcje]

IV Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 10.30 w kościele Świętej Trójcy (ul. Świętej Trójcy 26). Orszak wyruszy sprzed kościoła o godz. 12 i przejdzie ulicami: ks. A. Kordeckiego, Focha, Mostową do Starego Rynku.
Najważniejsze tegoroczne atrakcje

1. Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd przyjedzie do Bydgoszczy specjalnie z mini zoo w Horodyszczu (województwo lubelskie)

2. Podczas przejścia Orszaku rozdawane będą papierowe korony i nalepki. W tym roku organizatorzy przygotowali ich 5 tys.


3. Dzieci mogą przynieść ze sobą rysunki ze skarbami, które chciałyby podarować Dzieciątku oraz słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom. W tym roku, w trakcie trwania koncertu kolęd, będą je mogły osobiście przekazać Świętej Rodzinie. Dzieci otrzymają drobne upominki oraz będzie możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć.

Kliknij na obrazek, aby powiększyć:


4. W tym roku szyjemy nowe stroje dla Świętej Rodziny. Kostiumy będą inspirowane kujawskimi strojami ludowymi. Dominującymi kolorami będą niebieski, czerwony i biały charakterystyczne dla Kujaw. Stroje będą też zdobione regionalnymi haftami.

5. Trasa Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli wiedzie przez najbardziej urokliwe zakątki miasta i przypomina o związkach Bydgoszczy z wodą. Orszak przejdzie przez dwa mosty, w tym most Sulimy-Kamińskiego, który w ostatnich latach odzyskał swój przedwojenny wygląd. Pochód mijał będzie Wyspę Młyńską, znajdującą się w centrum miasta zabytkową wyspę rzeczną, która po rewitalizacji stała się jego chlubą. Uczestnicy Orszaku będą mogli też podziwiać budynek Opery Nova oraz tzw. szklane spichlerze, które stały się architektonicznymi symbolami Bydgoszczy.


6. Odtwórcą roli króla Baltazara (król afrykański) będzie Izaak Antwi-Boasiako, diakon Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy (tzw. Duchacze). Pochodzi z Ghany, do Polski przyjechał w 2011 r.

7. W orszaku pójdą szczudlarze w strojach aniołów - specjalnie wyszkolona na orszak młodzież z Fordonu.

8. Za królami, jak co roku, podąży także Starzec Symeon i prorokini Anna. Symeon to stary człowiek, któremu Bóg obiecał, że nie umrze, dopóki nie zobaczy Mesjasza. Postać Starca Symeona pojawia się tylko w bydgoskim orszaku. Więcej informacji na stronie wydarzenia: LINK
[źródło, zdjęcia: materiały organizatora]

Niezwykły Orszak Trzech Króli w Bydgoszczy [zapowiedź, atrakcje] Sprawdzone przez Redakcja on 06:25 Ocena: 5

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.