Top Ad unit 728 × 90

rotator

Orszak Trzech Króli w Bydgoszczy 2018 [trasa, atrakcje]


Jak co roku, także w 2018uicami Bydgoszczy przejdzie uroczysty Orszak Trzech Króli!

Bydgoski Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Bydgoszczy już 6 stycznia (sobota). Rozpocznie się od Mszy Świętej o godz. 11.00 w kościele O.O. Jezuitów, pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bp. Jana Tyrawy.

W tym roku organizatorzy proponują zupełnie nową trasę Orszaku. Pochód wyruszy o godz. 12.15 sprzed kościoła na Placu Kościeleckich. Wspólnie przejdzie ulicami: Bernardyńską, Zbożowy Rynek, Toruńską do Hali Sportowo-Widowiskowej Łuczniczka, gdzie odbędzie się pokłon trzech króli. Hasłem tegorocznego wydarzenia są słowa „Bóg Jest Dla Wszystkich”.


Orszak Trzech Króli na dobre wpisał się w świąteczny kalendarz. W styczniu przejdzie ulicami 644 miejscowości w Polsce i aż 16 na świecie. Warto wspomnieć, że bydgoski orszak jest jednym z największych w całym kraju. W ubiegłym roku za królami podążyło 15 tys. uczestników.
Królowie, jak co roku, pojadą na koniach i wielbłądzie. Ich świtą będą królewskie orszaki ubrane w czerwone, niebieskie i zielone stroje. Przemarsz zakończy się przy stajence, gdzie królowie złożą dary i oddadzą pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. Przejściu pochodu towarzyszyć będzie wspólne śpiewanie kolęd. Organizatorzy będą też rozdawać chętnym tekturowe korony i nalepki. W tym roku scenariusz zostanie też wzbogacony o scenkę „Dwór Heroda”.

Więcej informacji na stronie: orszak.bydgoszcz.pl


Warto wiedzieć:
•    Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd przyjedzie do Bydgoszczy specjalnie z mini zoo w Horodyszczu (województwo lubelskie).
•    Uczestnikom Orszaku rozdawane będą papierowe korony i nalepki. W tym roku organizatorzy przygotowali ich 5 tys.
•    W hali Łuczniczka wolontariusze będą rozdawać specjalnie na tę okazję upieczone szczodraki (drożdżówki nadziewane serem).
•    Odtwórcą roli króla Baltazara (król afrykański) będzie O. Izaak Antwi-Boasiako, misjonarz ze Zgromadzenia Spiritans. Pochodzi z Ghany, do Polski przyjechał w 2011 r. Mimo iż w tej chwili mieszka w Irlandii, specjalnie przyjedzie do Bydgoszczy, by wziąć udział w orszaku.
•    W orszaku pójdą szczudlarze w strojach aniołów, specjalnie wyszkolona na orszak młodzież z Fordonu.
•    Za królami, jak co roku, podąży także Starzec Symeon i prorokini Anna. Symeon to stary człowiek, któremu Bóg obiecał, że nie umrze, dopóki nie zobaczy Mesjasza. Postać Starca Symeona pojawia się tylko w bydgoskim orszaku.
•    Dzieci mogą przynieść rysunki ze skarbami, które chciałyby podarować Dzieciątku oraz słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom. Można też pokolorować orszakową laurkę (do pobrania ze strony www.orszak.bydgoszcz.pl).

Źródło: materiały ratusza, fot. Pixabay
Orszak Trzech Króli w Bydgoszczy 2018 [trasa, atrakcje] Sprawdzone przez Redakcja on 10:01 Ocena: 5

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.